TÜDÖKSAD, Türk Döküm Sektörünün ortak sorunlarına kalıcı çözümler getirmek amacıyla, ülkemizin Demir ve Çelik Döküm Sanayi dalında faaliyet gösteren önde gelen kuruluşlarının sahiplerinin ve yöneticilerin girişimleriyle, 1976 yılında Turgut Özal'ın başkanlığında kurulmuştur. Derneğimizin, 38 yıllık geçmişi içinde, gelişen demir dışı metaller döküm sanayilerinin de belli başlı temsilcilerini bünyesine katmıştır. Bu çerçeve faaliyetlerini sürdüren derneğimiz, sektörde yer alan büyük kuruluşların tamamı ile orta ve küçük ölçekli kuruluşların da çoğunluğunu bünyesine alarak Türk Döküm Sanayini temsil etmektedir. Pik ve sfero döküm üretiminin %65'i, yıllık kapasiteleri 40.000 ton ile 180.000 ton arasında değişen 15 büyük dökümhane tarafından gerçekleştirilmekte olup, toplam döküm üretiminin %75'i ise TÜDÖKSAD üyeleri tarafından üretilmiştir.

Türk Döküm Sektörü, Ulusal ve Uluslar arası platformlarda Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği tarafından en üst düzeyde temsil edilmektedir. Ana amacı, üyeler arasında birlik ve beraberliği sağlayarak, üyelerin biribirinden haberdar olup ortak çalışmalarla döküm sektörünü daha iyi noktaya getirmelerini yardımcı olmaktır. TÜDÖKSAD mevcut üyeleri ile Türk Döküm Sektörünün ciroda %80'ini, ihracatta ise %85'ini sağlamaktadır.

Derneğimiz, birlikte çalışmanın verdiği güç ile bugüne kadar sektörümüzün birçok temel problemlerinin çözümlenmesine katkıda bulunmuştur. Çalışmalarını son yıllarda daha da genişleten kuruluşumuz, kendi üyelerine ve döküm sektöründe çalışanlara daha kapsamlı hizmet sunma çabasının yanında, 1989 yılında, ismi Dünya Dökümcüleri Birliği(WFO) olarak değişen Uluslararası Döküm Sanayi Teknik Birliği(CIATF)'in bir üyesi olarak, dünyadaki teknolojik çalışmaları da yakından izleyen üyelerine yeni gelişmeleri aktarma gayreti içine girmiştir. Derneğimiz, sektörümüzün teknik gelişimine katkı sağlayabilmek için uluslararası kongre ve eğitim çalışmalarına ağırlık vererek, üye kuruluşlarımızın arzu edilen uluslararası başarı seviyelerine erişmesine destek olmaktadır.

İSO, ASO, EBSO ve diğer Sanayi ve Ticaret Odalarında da Döküm Meslek Komitelerinde de sektör uzun süredir temsil edilmektedir.

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneğinin yönlendirdiği ve geliştirdiği, Döküm Sektörünün Avrupa'daki en önemli ikinci fuar haline gelen Ankiros, Annofer ve TurkCast fuarları, iki senede bir İstanbul'da yapılarak yerli ve yabancı yatırımcıların ve üreticilerin ilgi odağı olmaktadır.